Skip to main content

O Bajdenu, Trampu, Gazi i migracijama: Prvi intervju Kamale Haris posle kandidature


Kamala Haris

REUTERS/Elizabeth Frantz

Potpredsednica Sjedinjenih Država Kamala Haris objasnila je promenu nekih stavova i branila politike koje su predsednik Džozef Bajden i ona sprovodili u Beloj kući tokom prvog intervjua koji je dala od kada je postala predsednička kandidatkinja Demokratske partije.

Bajdenova administracija smanjila je broj ilegalnih ulazaka u Ameriku prethodnih meseci, a posle pandemije uspela je da oporavi ekonomiju, tvrdi Haris u intervjuu za televiziju CNN.

Politike Bele kuće ocenila je kao „uspešne“, a posebno je naglasila smanjenje nezaposlenosti i obaranje cena lekova koji se dobijaju na recept.

„Uradili smo dobar posao. Imamo još da radimo“, dodala je.

Kamala Haris se pojavila u intervjuu, koji nije emitovan uživo, sa Timom Volcom, guvernerom Minesote i potpredsedničkim kandidatom demokrata.

Ona je bila prinuđena da odgovara na pitanja o ekonomskim rezultatima Bajdenove vlade, dok inflacija i sve veći troškovi života nastavljaju da utiču negativno na novčanike Amerikanaca.

Ankete pokazuju da bi birači u toj zemlji više voleli da ekonomijom države upravlja republikanski predsednički kandidat Donald Tramp.

Dijalog između Haris i novinarke CNN-a Dejne Baš bio je najžustriji kada su govorile o „promenama“ u političkim stavovima Haris kao predsedničke kandidatkinje u odnosu na one koje je iznosila kada je bila potpredsednica.

„Smatram da su moje vrednosti najvažniji aspekt političke perspektive i odluka koje donosim, a one se nisu promenile“, bio je odgovor Kamale Haris na to pitanje.

Tramp je i pre objavljivanja 27-minutnog intervjua Haris i Volca kritikovao nastup dvojca, a sada je iskoristio samo jednu reč.

„DOSADNO!“, na platformi Istina.


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Haris je odgovarala i na pitanja o eksploataciji gasa i klimatskim promenama.

Osvrnula se na trud da se smanji uticaj klimatskih promena i podršku Novom zelenom dogovoru, predlogu demokrata o načinima da se smanji oslanjanje Amerike na fosilna goriva.

Kazala da čvrsto ostaje pri tom stavu.

„Uvek sam verovala da su klimatske promene realnost i na tome sam radila, to je stvar sa kojom hitno moramo da se nosimo“, istakla je.

Ukazala je i na rad Bajdenove vlade na donošenju Zakona o smanjenju inflacije, kojim su omogućene milijarde dolara investicija u obnovljivu energiju i smanjenje poreza na električna vozila.

„Postavili smo ciljeve Amerike, a posledično i sveta, na osnovu težnje da dostignemo određene standarde smanjenja emisija gasova staklene bašte“.

Haris ipak nije obrazložila promenu stava o eksploataciji gasa i nafte iz škriljaca, koja je posebno zastupljena u saveznoj državi Pensilvaniji, u kojoj se očekuje tesna trka demokrata i republikanaca.

„Nema sumnje da sam za zabranu eksploatacije iz škriljaca“, tvrdila je 2019.

Ali, posle toga je postala potpredsednica i promenila stav, a čak je njen glas bio presudan kada se u Senatu glasalo o novim dozvolama za eksploatisanje gasa.

U najnovijem intervjuu za BBC, Haris je rekla da „neće zabraniti eksploataciju iz škriljaca kada postane predsednica“.

„Ulaganja u čistu energiju Bajdenove administracije su potvrdila mogućnost da se napravi pomak i bez poštovanja prethodnih stavova“, objavio je Brajan Felon, portparol kampanje Kamale Heris, na društvenim mrežama.

Haris preuzima Bajdenove politike o migracijama i Gazi

Nekada je, kao senatorka koja je ušla u trku za predsedničkog kandidata demokrata, imala progresivnije stavove o migracijama.

Zalagala se za zatvaranje pritvorskih jedinica za migrante i dekriminalizaciju ilegalnih prelazaka granice.

Kaže da joj se po pitanju „obezbeđivanja granice vrednosti nisu promenile“, ukazujući na period dok je radila kao javna tužiteljka u Kaliforniji „vodila procese protiv međunarodnih kriminalnih organizacija“.

Haris je ove godine podržala dogovor o obezbeđivanju granice, oko kojeg su se složile obe partije u Senatu i kojim su obezbeđene stotine miliona dolara za izgradnju zida na granici sa Meksikom.

Tramp je pozvao republikanske predstavnike da ne pristanu na dogovor, ali je Haris obećala da će „potpisati taj zakon“ ukoliko stigne u Belu kuću.

To je još jednom potvrdila u intervjuu za CNN.

Kako bi opravdala promenu stava o migracijama, kandidatkinja demokrata kazala je da su joj putovanja širom države u svojstvu potpredsednice „uverili su je da je važno da se postigne konsenzus i dogovor o tome gde možemo da rešavamo probleme“.

Kamala Haris i Tim Volc

Getty Images
Kamala Haris i Tim Volc

Ona je i obećala da će ukoliko pobedi na izborima u njenom kabinetu biti „neko ko je bio republikanac“.

Tako bi ispunila obećanje da će biti predsednica „svih Amerikanaca“, kazala je.

„Celu karijeru podržavam različitost mišljenja. Mislim da je važno da za stolom imate ljude sa različitim stavovima kada se donose neke od najvažnijih odluka“, smatra Haris.

Po pitanju rata u Gazi, kandidatkinja demokrata ponovila je stav Bele kuće da Izrael i Hamas moraju da „pronađu dogovor“ i da Palestinci zaslužuju njihovu nezavisnu državu koja bi se graničila sa Izraelom.

„Rat mora da se okonča, moramo da postignemo dogovor kako bi se oslobodili taoci“, dodala je.

Nije želela da obeća uvođenje embarga na dopremanje oružja Izraelu, što su neki članovi njene partije sa levičarskim stavovima zahtevali.

Volc o netačnim tvrdnjama koje je iznosio

Tim Volc je decenijama služio u Nacionalnoj gardi, a upitan je da pojasni izjave o tome da je „nosio“ pušku „u ratu“.

Menadžeri kampanje Haris i Volca potvrdili su da on nikada nije bio u ratnoj zoni.

Guverner iz Minesote se u intervjuu branio time da je bio „emotivan“ i da je „govorio strastveno“ o nasilju u školama korišćenjem vatrenog oružja kada je izneo netačnu tvrdnju.

„Strast“ je razlog zbog koje je izneo neistinu i o tome da je njegova supruga išla na veštačku oplodnju kako bi dobili decu, što je povećalo interesovanje za raspravu u Americi o abortusu.

Volcova supruga je podvrgnuta unutarmateričnoj oplodnji, iako doktori kažu da ljudi često mešaju ova dva zahvata.

Volc se branio tvrdnjom da Amerikanci „ne prave razliku“ među tim procedurama, kao i navodima da njegov dosadašnji rad dovoljno govori o njemu.

Haris o detaljima Bajdenovog odustajanja od kandidature

Kamala Heris grli američkog predsednika Džoa Bajdena

Getty Images
Džo Bajden i Kamala Haris

Predsednička kandidatkinja opisala je trenutak kada je Džozef Bajden sa njom podelio odluku da okonča kampanju u julu.

Kada ju je Bajden pozvao, sa porodicom je jela palačinke i slaninu, dok su istovremeno slagali slagalicu.

„Iskreno, nisam prvo pomislila na sebe, već na njega“, kazala je ona posle pitanja novinarke da li je zatražila podršku Bajdena za njenu buduću kandidaturu.

Haris je ponovila stav da je aktuelni predsednik Amerike mogao da odsluži novi mandat.

„On je toliko pametan, proveli smo sate i sate zajedno u njegovoj kancelariji.

„Poseduje inteligenciju, posvećenost, moć prosuđivanja i karakter, pa mislim da su Amerikanci zaslužili da ga imaju za predsednika“, smatra Haris.

Tramp nema nijednu od nabrojanih vrlina, tvrdi.

Zašto se dugo čekalo na prvi intervju predsedničke kandidatkinje demokrata?

Republikanci i neki analitičari su kritikovali Haris zbog toga što nije zakazala konferenciju za medije ili dala opširan intervju posle osvajanja kandidature u Demokratskoj partiji.

Kritičari su smatrali da je želela da izbegne da razgovara o njenoj dosadašnjem radu.

Baš, novinarka CNN-a koja je uradila intervju sa njom i Volcom, bila je moderatorka na predsedničkoj debati između Bajdena i Trampa 27. juna.

Bajdenov loš nastup mnogi smatraju prekretnicom, posle koje su mnogi pozvali aktuelnog predsednika da odustane od kampanje.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 08.30.2024)





Izvorni tekst